Wielkopostne Dni Skupienia 2024 – zapowiedź

Czcigodni Adresaci,

Proszę o przekazanie informacji Nadzwyczajnym Szafarzom Komunii Świętej odnośnie miejsc i terminów Wielkopostnego Dnia Skupienia.

Fot. Przemek Rura

Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie:
24 lutego 2024 roku (sobota) godz. 9.00 dla szafarzy z rejonu tarnowskiego (I część):
dekanaty: Bochnia-Wschód, Bochnia-Zachód, Brzesko, Ciężkowice, Czchów, Lipnica Murowana, Ołpiny, Porąbka Uszewska, Radłów, Szczepanów, Szczucin, Tuchów, Uście Solne, Wojnicz, Zakliczyn, Żabno.

2 marca 2024 roku (sobota) godz. 9.00 dla szafarzy z rejonu tarnowskiego (II część):
dekanaty: Dąbrowa Tarnowska, Dębica-Wschód, Dębica-Zachód, Mielec-Południe, Mielec-Północ, Pilzno, Pustków-Osiedla, Radomyśl, Tarnów-Południe, Tarnów-Północ, Tarnów-Wschód, Tarnów-Zachód.

Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu:
9 marca 2024 roku (sobota) godz. 9.30 dla szafarzy z rejonu sądeckiego:
dekanaty: Bobowa, Grybów, Krościenko, Krynica, Limanowa, Łącko, Łużna, Nowy Sącz-Centrum, Nowy Sącz-Wschód, Nowy Sącz-Zachód, Piwniczna, Ropa, Stary Sącz, Tymbark, Ujanowice.

Zgłoszenia przez formularz: https://kwestionariusz.diecezja.tarnow.pl/Page/EventPage/2128?fbclid=IwAR3vNkvUTYyt0PB3U1tYXGVZRqsOM_BEeVY_Qag5jhPR9kcBLYTNYaVOrns lub telefonicznie: Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej – tel. 14 631 73 80. Zgłoszenia do 10 lutego 2024.

Koszt uczestnictwa wynosi 100 zł, będzie można wpłacić na miejscu (obiad oraz opłaty związane z organizacją). Proszę o przywiezienie legitymacji, które będą podbijane. Będzie można również dodatkowo zakupić książeczkę: „Liturgiczna Posługa Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej” oraz legitymację szafarza. „Koszty związane z kursem przygotowawczym i stałą formacją pokrywają parafie” (modyfikacja instrukcji w sprawie formacji i sposobu wykonywania posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej z dnia 22 VI 1991; W-wa 18 X 2006 r.)

Przypominam o naszej stronie internetowej, która będzie na bieżąco uzupełniana między innymi o materiały formacyjne: https://szafarzetarnow.pl/. Proszę również o informację, jeśli jakiś nadzwyczajny szafarz nie otrzymuje wiadomości mailowych na prywatny adres, a chciałby otrzymywać.

Jeżeli chodzi o przedłużenie misji Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej to prośby od Księży Proboszczów zostały przekazane osobiście przez nadzwyczajnych szafarzy w czasie rekolekcji lub wysłane do mnie. W wypadku nieobecności szafarza na rekolekcjach (z ważnego powodu) lub nie przekazania prośby, Ksiądz Proboszcz jeśli chce przedłużyć misję szafarzowi, wysyła prośbę do mnie. Jeśli jednak szafarz nie jest obecny na rekolekcjach, ani nie zostanie przesłana prośba o przedłużenie misji, uznaje się, że misja wygasła.

Dokument przedłużający misję zostanie wysłany lub przekazany w czasie Wielkopostnego Dnia Skupienia. Przedłużenie misji będzie ważne na 2 lata, do końca 2025 roku. Jednocześnie przypominam i zaznaczam, że w rekolekcjach uczestniczymy obowiązkowo co roku, tak jak było to dotychczas.

Przypominam, że coroczne uczestnictwo w wielkopostnym dniu skupienia wpisuje się w stałą formację szafarzy, dlatego jest obowiązkowe i stanowi jeden z warunków przedłużenia misji kanonicznej. Jednocześnie pragnę przypomnieć, że na wiosnę 2024 roku jest planowany Kurs dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej (jeśli będzie wystarczająca liczba kandydatów), dlatego bardzo proszę o rozeznanie ewentualnych kandydatów z parafii. We wszystkich sprawach odnośnie do kandydatów na nowych szafarzy i stałej formacji pełniących już posługę, można zwracać się do mnie osobiście (ul. Kapitulna 2, 33-100 Tarnów), telefonicznie (tel. +48 664 267 922) lub mailowo: jhjasiak@gmail.com

Ks. mgr lic. Jakub Jasiak
Diecezjalny Duszpasterz i Odpowiedzialny za formację
Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej

Program Wielkopostnego Dnia Skupienia dla Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej – Tarnów (24 lutego, 2 marca), Nowy Sącz (9 marca):

9.00 – 9.30– rejestracja uczestników
9.30 – Adoracja Najświętszego Sakramentu
10.30 – Msza św. z homilią
11.30 – 12.00 – przerwa
12.00 – wykład: „Duchowość Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej. Odpowiedzialność Nadzwyczajnego Szafarza za wprowadzenie i recepcję w parafii postanowień V Synodu diecezji tarnowskiej, ze szczególnym uwzględnieniem dokumentu o liturgii” – Ks. mgr lic. Jakub Jasiak
12.45 – dyskusja, możliwość zadawania pytań, wnioski na przyszłość
13.30 – obiad
14.15 – wspólne zakończenie


0 Comments

Leave a Reply

Avatar placeholder

Your email address will not be published. Required fields are marked *