Nowe siły
Zakończył się kurs dla kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, który był dziewiętnastym w historii naszej diecezji. 71 mężczyzn z 43 parafii ukończyło kurs, który odbywał się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. 8 czerwca kandydaci zostaną pobłogosławieni do tej funkcji przez Biskupa Tarnowskiego Andrzeja Jeża w kaplicy seminaryjnej w obecności księży proboszczów i rodzin kandydatów. Odtąd będa zanosić Komunię św. chorym w niedzielę, kiedy kapłani posługują w kościołach oraz rozdzielać Komunię św. w czasie Mszy św. kiedy jest zbyt duża liczba wiernych w stosunku do liczby szafarzy zwyczajnych.
– Kurs składał się z 6 sesji, bardzo intensywnych. Na każdej sesji była Msza św. z homilią oraz 4 wykłady. Była również przerwa na obiad i kawę, co stanowiło również funkcję wspólnototwórczą. To ważne, żeby czuli się wspólnotą wiary. W sumie towarzyszyło nam 12 księży profesorów naszego wydziału teologicznego, za co jestem im ogromnie wdzięczny. Były również ćwiczenia praktyczne z wykonywania funkcji. Niemal połowa kandydatów to osoby urodzone po roku 1980, a więc co ważne grupa się odmładza. Nowe siły – mówi Ks. Jakub Jasiak, diecezjalny duszpasterz i odpowiedzialny za formację nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. diecezji tarnowskiej.
Kandydaci pochodzą niemal ze wszystkich stron diecezji, zarówno z dużych jak i małych wspólnot. Posługa ta cieszy się nieustannie ogromnym zainteresowaniem. W poprzednim roku kurs ukończyło 81 kandydatów.
– Coraz większa liczba nadzwyczajnych szafarzy objętych stałą formacją to również pragnienie kolejnych biskupów tarnowskich. Kiedy pojawiła się transmisja telewizyjna niedzielnej Mszy św. ówczesny biskup tarnowski postanowił, aby w każdej parafii chorzy i cierpiący mieli możliwość, w tym czasie w pełni uczestniczyć w Eucharystii, aby mogli przyjąć Komunię św. Chodziło o rozszerzenie przestrzenii eucharystycznej. To wezwanie jest nadal aktualne, a biskup tarnowski widzi jeszcze wiele przestrzeni działania w Kościele dla nadzwajnych szafarzy, co wielokrotnie podkreślał, również przy okazji prac V synodu naszej diecezji – dodaje Ks. Jakub Jasiak.
Stąd decyzja, że jeśli będą chętni kurs będzie organizowany co roku. Wynika to z ogromnych potrzeb jakie są, odmłodzenia grupy oraz zmniejszającej się liczby księży posługujących w konkretnych parafiach.
– Funkcje nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej, a nawet w szerszym rozumieniu posługę, nie można rozumieć jedynie utylitarnie, ale trzeba ją rozumieć jako odczytanie przez Kościół woli Bożej, poruczeń Ducha Świętego, jako znak czasu – mówił w homilii ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski, który sprawował Mszę św. w czasie ostatniej sesji, wygłosił homilię, a po niej wykład m.in. o ofiarniczym charakterze Mszy św. Na temat adoracji Najświętszego Sakramentu, procesji i kongresów eucharystycznych mówił ks. dr Bolesław Margański, wieloletni opiekun i twórca duszpasterstwa nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w naszej diecezji. Na koniec kandydaci mieli zajęcia z Ks. dr. Grzegorzem Lechowiczem na temat modlitwy. Tematy poruszane na kursie dotyczyły również zagadnień z teologii liturgii i dogmatyki, zgodnie z zaleceniami dokumentów na temat formacji nadzwyczajnych szafarzy.
– Cieszę się, że już za dwa tygodnie zostanę nadzwyczajnych szafarzem i będę mógł ponieść Chrystusa eucharystycznego chorym i cierpiącym, oni tego bardzo potrzebują, czekają na nas i cieszą się z naszej posługi – mówi jeden z kandydatów z limanowszczyzny.
0 Comments